Aldo

Poczuj pod stopami słońce Południa!

Spieki kwarcowe Laminam na tarasie i w ogrodzie.

W czasie wakacyjnych podróży po Grecji, Włoszech, czy południu Francji zachwycają nas tarasy, chodniki i place wyłożone marmurem. Ten materiał okazuje się jednak zbyt delikatny, by bez szwanku przetrzymać polskie zimy. Po powrocie często wspominamy też rozgrzane promieniami słońca drewniane mola i pomosty, które w naszych warunkach wymagają pieczołowitej konserwacji i… częstej wymiany. Mamy dobrą wiadomość! Urok zarówno marmuru, jak i drewna – ale w formie odpornej na wszelkie kaprysy polskiej pogody – wprowadzić do ogrodu lub na taras pomaga nam włoska marka spieków kwarcowych Laminam.

 

foto. Aldo

Firma Laminam znana jest na całym świecie, nie tylko za sprawą znakomitego wzornictwa, z jakiego słyną Włosi. Renomę zawdzięcza również innowacyjności w tworzeniu produktów o niedościgłych walorach funkcjonalnych. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że oferowane przez nią spieki kwarcowe powstają z mieszanki naturalnych minerałów (z kwarcem na czele), wypalanej w temperaturze rzędu 1200 stopni Celsjusza. Ten sposób produkcji przekłada się na niezwykle mocne związanie użytych ziaren, których później nie sposób wyodrębnić i oderwać.

 

 

 W rezultacie spieki kwarcowe Laminam, choć w zależności od wzoru przypominają np. delikatny marmur albo wrażliwe drewno, są niezwykle odporne m.in. na wysokie i niskie temperatury (także mróz i ogień) oraz na wilgoć i bezpośredni kontakt z wodą. Z tych powodów od lat zyskują zastosowanie w kuchniach i łazienkach, a także są coraz chętniej wykorzystywane na zewnątrz. Jako okładzina tarasu przejawiają tak cenne zalety jak m.in. odporność na erozję, na blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych, a także na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, zmatowienia.

 

Bezpieczeństwo w każdym calu

 

Co szczególnie ważne w kontekście powierzchni narażonych m.in. na opady deszczu, produkty Laminam mają także właściwości antypoślizgowe. W zależności od kolekcji wyróżniają się antypoślizgowością klasy od R8 do R11, co oznacza, że są materiałem niezwykle bezpiecznym. Dzięki temu doskonale sprawdzą się jako okładzina wszelkich powierzchni wypoczynkowych w plenerze.

To wciąż nie koniec dobrych wiadomości. Odpowiednie w zastosowaniach zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, spieki kwarcowe pozwalają ujednolicić posadzki po dwóch stronach drzwi albo modnych wielkoformatowych przeszkleń. Tego typu rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń, daje efekt luksusu, a niejednokrotnie ułatwia też prace remontowe czy budowlane, oraz pomaga obniżać ich koszt.

Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by również za sprawą posadzki połączyć z tarasem salon, kuchnię, łazienkę albo obiekty rekreacyjne. Bezpieczeństwo wspomnianych zastosowań potwierdza atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny, mówiący o możliwości wykorzystania spieków Laminam w basenach, saunach oraz łaźniach parowych. Ponadto produkty te mają  właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, a także nie dopuszczają do rozwoju pleśni.

foto. Aldo

Wytworny kamień czy szlachetne drewno?

Wybór materiału na taras nigdy nie jest łatwą decyzją – kusi nas tak wiele pięknych wzorów! W bogatej ofercie włoskiej marki znajdują się płyty inspirowane marmurem, kalcytem, granitem czy skałami wulkanicznymi, ale także wiernie – wprost nie do odróżnienia – oddające rysunek i fakturę drewnianych desek. Co więcej, paleta barw w katalogu firmy Laminam zaczyna się od subtelnej bieli, następnie przechodzi przez łagodne tony szarości, beżów, turkusów, seledynów i antracytów, a kończy na intensywnej czerni. 

 

Jedno jest pewne – spieki kwarcowe bez względu na wzór, na tarasie i balkonie będą trafnym wyborem. Do długiej listy ich zalet warto dopisać także duży rozmiar płyt, który nie tylko pozwala na szybszy montaż, ale i jest dużym ułatwieniem przy czyszczeniu. Utrzymanie ich w doskonałym stanie nie wymaga specjalistycznych sprzętów ani środków. Myśl o porządkach nie zmąci więc rozkoszy snucia już pod polskim niebem wspomnień o wizycie w Rzymie, Neapolu lub Wenecji.

foto. Aldo