modelowanie informacji o budynku

BIM - modelowanie informacji o budynku

Marka LAMINAM wkroczyła w świat BIM (Building Information Modeling) - wirtualny system do projektowania. Od teraz można tam znaleźć kilkadziesiąt wzorów wielkoformatowych płyt ze spieków kwarcowych, wykorzystywanych zarówno do wykończenia wnętrz, jak i elewacji budynków. Jednocześnie polski dystrybutor Laminam zaczyna wspierać popularyzację BIM na naszym rynku - w najbliższej przyszłości system ten może stać się dobrym standardem i znacznie usprawnić prace architektów i projektantów branżowych.

BIM, czyli modelowanie informacji o budynku, to zintegrowane podejście do tworzenia obiektów, które pozwala architektom i profesjonalistom zaprojektować i zbudować budynek w sposób szybszy, wydajniejszy i będący pod całkowitą kontrolą projektanta. W galerii produktów dostępnych dla oprogramowania BIM pojawiło się właśnie kilkadziesiąt wzorów spieków kwarcowych. Wśród dostępnych bibliotek LAMINAM wybrał BimObject, największą obecnie wykorzystywaną platformę, która służy 20 milionom użytkowników i obejmuje już ponad 1000 marek.

Jak komentuje znany architekt : „Praca przy tworzeniu i koordynacji dokumentacji projektowej w oparciu o BIM zaczyna już być standardem i dobrą praktyką w krajach zachodnich, natomiast na rodzimym rynku wciąż jeszcze pozostaje relatywnie mało znanym i niezbyt powszechnym narzędziem”. Oprogramowanie BIM zawiera wszystkie niezbędne informacje przydatne na każdym etapie pracy: architektoniczne, strukturalne, wykonawcze i kontrolne. Podczas procesu projektowania system korzysta z modeli rzeczywistych przedmiotów udostępnianych bezpośrednio przez producentów, uzupełnionych o właściwości fizyczne, termiczne i estetyczne. „Model 3D, który jest istotą całej struktury, pozwala w sposób znaczący zbliżyć się do rzeczywistych wymiarów i charakterystyki poszczególnych elementów zawartych w projekcie i przygotować się do budowy jeszcze przed jej rozpoczęciem. Wysoka dokładność elementów modelu BIM pozwala na bardziej świadome ich wykorzystywanie w procesie projektowym. Do podstawowych zalet należy tu zaliczyć m.in. łatwość wzajemnych konsultacji wszystkich stron procesu, szybkość wprowadzania zmian czy równoległy dostęp do dokumentacji na każdym etapie realizacji inwestycji, także już po jej zakończeniu” .

W bazie BIM znajdują się kolekcje spieków kwarcowych LAMINAM, które dzięki swoim parametrom technicznym są odpowiednie zarówno do wykończenia wnętrz, jak i do zastosowanie w architekturze czy budownictwie. Charakteryzują się odpornością na zarysowania, szoki termiczne oraz promieniowanie UV. Poszczególne kolekcje odwzorowują cement, beton przemysłowy, mokry tynk, stal, drewno, kamień naturalny czy gładką polerowaną powierzchnię. „Producenci materiałów budowlanych czy elementów wykończeniowych, jak np. wielkoformatowych płyty ze spieków kwarcowych LAMINAM, mogą z powodzeniem wykorzystywać dokładność, jaką cechują się elementy modelu BIM, dla prezentacji charakterystycznych cech poszczególnych produktów budowlanych. Reasumując, system BIM to nowa jakość i fenomenalne narzędzie, które w najbliższej przyszłości stanie się dobrym standardem i znacznie usprawni prace architektów i projektantów branżowych na wszystkich płaszczyznach” .

Od 1 lutego płyty wielkoformatowe Laminam zostały dodane do galerii produktów dostępnych dla oprogramowania BIM na całym świecie. Modelowanie informacji o budynku, BIM, to zintegrowane podejście do projektowania budynków, które pozwala architektom i profesjonalistom zaprojektować i zbudować budynek z większą szybkością, wydajnością i kontrolą. 

BIM (ang. Building Information Modeling) – modelowanie informacji o budynku. Jest to cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych właściwości budowli, służący jako źródło wiedzy i wszelkich danych o obiekcie, w pełni dostępny dla uczestników procesu inwestycyjnego i stanowiący niezawodną podstawę dla podejmowania decyzji w trakcie cyklu funkcjonowania, od pierwszej koncepcji do rozbiórki budynku.

Technologia BIM służy do generowania i wykorzystania danych o budowli, jej projektowania, budowy i eksploatacji w trakcie pełnego cyklu funkcjonowania. BIM pozwala, aby wszyscy zainteresowani uczestnicy inwestycji mieli dostęp do tych samych informacji, w tym samym czasie, przez interoperacyjność platform technologicznych. Technologia BIM jest wykorzystywana do wizualizacji budowy, którą można stworzyć w wirtualnym świecie zaczynając od koncepcji aż do oddania do użytku, dzięki czemu ma wszystkie możliwe parametry rzeczywistego obiektu. Wówczas można przeanalizować dużo więcej informacji niż w projekcie powstałym w 2D. Projekt w BIM-ie wprowadza wsparcie w postaci różnorodnych programów czy raportów ułatwiających i przyśpieszających ową interpretację oraz gromadzenia i wymieniany danych, przez współpracujących ze sobą projektantów.

Architekci jak i pozostali uczestnicy procesu inwestycyjnego pracując na modelu 3D są w stanie szczegółowo sprawdzić wirtualnie wszystkie techniczne aspekty planowanej realizacji jeszcze zanim ciężki sprzęt rozpocznie prace. W BIM zmiany dokonane w 3D przez jedną ze stron natychmiast udaje się wychwycić automatycznie u pozostałych, pomijając etap koordynacji zgodności i dostosowania całości dokumentacji do wprowadzanych zmian w 2D.

Stworzono też możliwość szybkiego opracowania symulacji różnych wersji projektu, w celu wybrania tego najbliższego oczekiwaniom. Zmiany koncepcyjne wprowadzane w projekcie są nanoszone do modelu 3D automatycznie znajdują odzwierciedlenie w raportach ilościowych oraz dokumentacji projektowej.

Dokumentacja projektowa w standardzie BIM jest już wymagana przy inwestycjach m.in. w Stanach Zjednoczonych.

 

Więcej materiałów graficznych w pełnej rozdzielczości znajduje się tutaj

Czytany 19924 razy